— Zasady uczestniczenia w grupie psychoterapeutycznej —
Psychoterapia grupowa prowadzona jest w modelu integratywnym. Leczenie odbywa się w oparciu o proces grupowy. Jeśli klient / pacjent wyrazi gotowość / chęć do pracy ściśle terapeutycznej terapeuta może wykroczyć poza ramy pracy procesowej poprzez wykorzystanie różnorodnych technik i narzędzi terapeutycznych dopasowywanych do potrzeb konkretnych pacjentów i dynamiki pracy konkretnej grupy terapeutycznej. Kierunek pracy z konkretnymi pacjentami wyznaczany poprzez zrozumienie jakości życia pacjenta będącej wynikiem historii jego życia, aktualnie używanych mechanizmów obronnych, nieprzystosowawczych przekonań i schematów funkcjonowania. Model integratywny uwzględniać może między innymi podejście interpersonalne, egzystencjalne, poznawczo-behawioralne, psychodynamiczne, systemowe. Podczas terapii dochodzi do nabywania nowych doświadczeń oraz wytwarzanie nowych, bardziej adekwatnych schematów reagowania poznawczo-emocjonalnego.
Terapia odbywa się w formie stacjonarnej.
Grupa zamknięta ma stały skład osobowy. Wyjątkiem może być przyjęcie na grupę dodatkowej osoby w ciągu pierwszych kilu spotkań.
W wyniku sytuacji losowej (w szczególności w sytuacji pandemii i) i braku możliwości podjęcia kroków zaradczych, terapeuta ma prawo wstrzymać funkcjonowanie grupy do czasu ustania zagrożenia lub zamienić pozostałe sesje stacjonarne na sesje online. W takiej sytuacji spotkania online odbywają się w wybranym przez terapeutę wideo komunikatorze (np: Zoom).
Rezygnacja z grupy nie upoważnia uczestnika do ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów. W sytuacjach losowych uczestnik może ubiegać się o zaliczenie swojej opłaty na poczet kolejnej edycji tej samej grupy terapeutycznej lub innej usługi organizowanej przez Organizatora. Organizator nie gwarantuje realizacji tej samej usługi w przyszłości. Zwrot kosztów grupy może nastąpić tylko w sytuacji jeśli pojawi się inna osoba na miejsce osoby rezygnującej. Rezygnacja w trakcie trwania grupy: Rezygnacja w trakcie trwania grupy terapeutycznej jest niewskazana i jest niekorzystna dla całej grupy. Niemniej jednak każdy uczestnik ma prawo zakończyć swoje uczestnictwo w każdym momencie trwania grupy. Rezygnacja z grupy nie upoważnia uczestnika do ubiegania się o zwrot kosztów.
W terapii grupowej uczestniczyć mogą osoby przychodzące z własnej inicjatywy oraz skierowane przez lekarzy i specjalistów.
Uczestnicy grupy utrzymują w pełnej tajemnicy wszystkie informacje pozyskane w ramach procesu terapeutycznego. Uczestnik grupy zobowiązany jest pozostawić telefony poza pomieszczeniem w którym odbywa się sesja. Sesji nie wolno rejestrować w żaden sposób. Złamanie zasady tajemnicy jest równoznaczne z przerwaniem leczenia i odpowiedzialnością za konsekwencje wynikające z ujawnienia informacji objętych tajemnicą.
Nadmiarowa nieobecność w sesjach grupowych wpływa niekorzystnie na proces terapeutyczny i skutkować może decyzją terapeuty o zakończeniu terapii dla konkretnego uczestnika lub wiązać się może z koniecznością stworzenia specjalnych zasad odwoływania sesji dla konkretnego uczestnika.
Uczestnictwo w grupie terapeutycznej wiąże się z koniecznością świadomego korzystania z własnej energii, która może wiązać się z wyrażaniem złości. Właściwe wykorzystanie tej energii prowadzi do praktykowania sztuki asertywności i w konsekwencji do pełnego wyrażaniu siebie w interakcji z drugim człowiekiem. Pacjent może z niej korzystać w celu odważnego wyrażania siebie ale jednocześnie zobowiązany jest dokładać wszelkich starań aby nie przekraczać granicy za którą rozpoczyna się krzywda drugiego człowieka.
Uczestnictwo w grupie wiąże się z całkowitym zakazem używania środków psychoaktywnych w trakcie sesji grupowych oraz nie “przychodzenia” pod ich wpływem na terapię.
W okresie psychoterapii pacjent nie może pozostawać w psychoterapii u innego psychoterapeuty. Wyjątkowe sytuacje wymagają szczegółowych ustaleń z psychoterapeutą prowadzącym.
Psychoterapeuta jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji pochodzących z terapii, a także samego faktu korzystania przez pacjenta z terapii, wobec osób trzecich, np. rodziny. Wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta lub osób trzecich, albo sytuacje określone prawem. Współpracując z innymi specjalistami leczącymi pacjenta, np. psychiatrą, udostępnione mogą być, za wiedzą pacjenta, tylko niezbędne informacje.
Aby terapeuta mógł skutecznie pomagać, pacjent musi informować go na bieżąco o swoich przeżyciach , znaczących faktach ze swojego życia a w szczególności tych sytuacjach, które wiążą się z zagrożeniem życia – np. myślach samobójczych.
Pacjent ma prawo zapytać swojego terapeutę o wykształcenie, wyszkolenie zawodowe, przynależność do organizacji zawodowych, superwizję, staż pracy, doświadczenie zawodowe, metody terapeutyczne i sposób prowadzenia terapii.
W sytuacji losowej (np. pandemia) terapia stacjonarna może zostać kontynuowana w formie online.
Techniczne aspekty uczestniczenia w psychoterapii grupowej w formie online.
Uczestnik zobowiązany jest przyłączyć się do wideokonferencji poprzez klikniecie na przysłany przez terapeutę link co najmniej kilka minut przed sesją celem wyeliminowania potencjalnych problemów technicznych.
Uczestnik zobowiązany jest do posiadania wystarczających zasobów (Internet, mikrofon, słuchawki) umożliwiających relatywnie bezproblemowe uczestniczenie w sesji. Posiadanie słuchawek i mikrofonu nie jest wymagane jeśli jakość wbudowanego mikrofonu w komputerze pozwala osiągnąć przyzwoitą jakość połączenia z innymi użytkownikami.
Posiadanie słuchawek jest warunkiem KONIECZNYM jeśli w domu uczestnika grupy istnieje potencjalna możliwość, że ktoś usłyszy rozmowę uczestników grupy.
Bezwzględną zasadą uczestniczenia w grupie jest zostawienie telefonu poza pokojem w którym przebywa uczestnik, niekorzystanie z żadnych zakładek przeglądarki poza wideo komunikatorem. Jest to bardzo ważna zasada, która ma między innymi na celu całkowite wykluczenie możliwości rozproszenia uczestnika grupy w trakcie sesji grupowej.
Nie wolno rejestrować spotkania w żadnej formie. Na uczestniku grupy spoczywa całkowita odpowiedzialność za poszanowanie intymności pozostałych uczestników co wiąże się również z koniecznością dbania o brak urządzeń umożliwiających rejestrację spotkania.
Uczestnik zobowiązany jest siedzieć twarzą do okna lub innego mocnego źródła światła w bliskiej odległości od kamery. Dla uzyskania optymalnej jakości obrazu uczestnik nie powinien siedzieć plecami do okna lub innego mocnego źródła światła.
Problemy techniczne w trakcie sesji: 1) W sytuacjach losowych natury technicznej (niekorzystne zjawiska atmosferyczne), które mają wpływ na jakość połączenia internetowego więcej niż 4 uczestników, sesja może być przełożona na inny, wspólnie uzgodniony termin. W przypadku braku konsensusu między uczestnikami, terapeuta decyduje o terminie dodatkowym. 2) Problemy natury technicznej występujące po stronie jednego z uczestników mogą prowadzić do decyzji terapeuty o opuszczeniu konkretnego spotkania przez konkretnego uczestnika. 3) Problemy techniczne po stronie terapeuty mogą prowadzić do zakończenia spotkania i jego odpracowania w najbliższym, wspólnie uzgodnionym terminie lub w terminie zaproponowanym przez terapeutę.
Uczestnik zobowiązuje się do pozostania przy komputerze przez cała sesję powstrzymując się przez załatwianiem jakichkolwiek innych spraw niezwiązanych z sesją, nieprowadzenia rozmów z domownikami.
Uczestnik może spożywać napoje (bezalkoholowe) lecz zobowiązany jest do powstrzymania się od spożywania posiłków w trakcie sesji.